बिश्व

भारतका पाँच राज्यमा मतगण जारी

बिज्ञापन

लखनऊ । उत्तर प्रदेश, उत्तराखण्डलगायत पाँच राज्यका कुल ६९० सिटका लागि मतगणना जारी छ । यूपीका ४०३, पञ्जाबका ११७, उत्तराखण्डका ७०, मणिपुरका ६० र गोवाका ४० सिटका लागि मतगणना जारी छ । नियम अनुसार पहिले हुलाक मतपत्र गणना गरिन्छ । साना राज्यको नतिजा छिट्टै आउने अपेक्षा गरिएको छ । दिउँसो १२ बजेसम्म गोवाको राजनीतिक तस्वीर स्पष्ट हुने सम्भावना छ ।
उत्तराखण्डको मतगणना छिट्टै सम्पन्न हुनेछ । तर, उत्तर प्रदेश, पञ्जाब र मणिपुरको नतिजा आउन अझै समय लाग्न सक्छ । अहिलेसम्मको ट्रेन्डमा अखिलेश, यूपीबाट योगी, पञ्जाबबाट चन्नी, अमरिन्दर अगाडि छन्। पछि स्वामी प्रसाद मौर्य ।

बिज्ञापन

उत्तर प्रदेशको अपडेट
निर्वाचन आयोगको वेबसाइटमा उत्तर प्रदेशका दुई सिटको ट्रेन्ड आएको छ । यी दुवै सिटमा भाजपाले अग्रता लिएको छ । निर्वाचन आयोगका अनुसार सपा, बसपा, कांग्रेसलगायत सबै दलले कुनै पनि सिटमा अग्रता लिएका छैनन् ।

उत्तर प्रदेशको प्रारम्भिक प्रवृत्तिमा बीजेपीले १५३ सिट प्राप्त गरेको छ । त्यहाँ समाजवादी पार्टीको खातामा ९३ सिट जाने देखिएको छ । पश्चिम उत्तर प्रदेशमा भाजपा अचम्मको छ। त्यहाँ किसान आन्दोलनका नेता राकेश टिकैत र राकेश टिकैतको प्रभाव रहेको बताइएको छ । यसका बावजुद भाजपाले बम्पर अग्रता हासिल गरेको देखिन्छ ।

यूपीमा कांग्रेसको हालत खराब
उत्तर प्रदेशमा प्रियंका गान्धीको प्रयासले सार्थकता पाएको देखिँदैन। कांग्रेस पार्टीको गढ मानिएको अमेठीका चार सिटमा कांग्रेस पछि परेको छ । राहुल गान्धी अमेठीबाट सांसद हुनुहुन्थ्यो, पछिल्लो लोकसभा चुनावमा राहुल गान्धी यहाँबाट भाजपाकी स्मृति इरानीसँग पराजित भएका थिए।

पंजाब अपडेट
अभिनेता सोनू सुदकी बहिनी मालविका मोगाबाट पछि परेकी छन् । त्यस्तै, पूर्व मुख्यमन्त्री क्याप्टेन अमरिंदर सिंह पटियालाबाट पछि परेका छन् ।

ग्रामीण क्षेत्रमा कसको नेतृत्व
ग्रामीण क्षेत्रमा भाजपा ४७ सिटमा अगाडि छ भने सपा ३७ सिटमा अगाडि छ । भाजपाको गरिब कल्याणकारी योजनाको प्रभाव ग्रामीण क्षेत्रमा देखिएको बताइएको छ । त्यहाँ गरिब परिवारहरूले निःशुल्क खाद्यान्न, घर आदिको सुविधा पाएका छन्, जसका कारण भाजपालाई बढी समर्थन मिलिरहेको छ ।

बिज्ञापन