राष्ट्रिय समाचार

साउदीमा अलपत्र परेका नेपाली बाथरुमको पनि खान बाध्य

बिज्ञापन

दोहा– रोजगारीका लागि साउदी अरब पुगेका १४५ नेपाली युवा अलपत्र परेका छन् । सम्झौता अनुसारको काम र तलब नपाएको र आफूलाई एउटा काम भनेर साउदी पठाएको तर यहाँ आएपछि अर्कै काम गर्नु परेको उनीहरुले बताएका छन् ।

बिज्ञापन

काठमाडौँको सिनामंगलमा रहेको ब्लु ग्यालेक्सी ओभरसीज प्रालीमार्फत ४० दिनअघि इस्टन कन्टक्सन मेनटीनेन्स कम्पनी पुगेका उनीहरु रियाद एक नम्बर सुलाईमा अलपत्र परेका हुन् ।
आइतबार साँझ एक भिडियो सन्देश सार्वजनिक गर्दै उनीहरुले सम्झौता अनुसारको काम र तलब दिलाउन नसके आफूहरुलाई नेपाल फर्काउन र फसेको पैसा फिर्ता गर्न माग गरेका छन् ।

‘मेनपावरले भनेर हिजो एक महिना काम गरेको तलव लिन अफिस गरेका थियौ, हामी पाउनुपर्ने तलव १४ सय साउदी रियाल हो । तर, सात सय रियाल मात्र दिन्छौ भनेको थियो । त्यो पनि दिएन, उनीहरुले भने, ‘मेनपावरलाई फोन गर्दा हामी समस्या समाधान गर्छौ मात्र भन्छ । तर, अहिलेसम्म यत्रो हारगुहार गर्दा पनि केही गरेको छैन ।’

अहिले आफूहरुसँग बस्ने ठाउँ मात्र भएको र खानाको पनि समस्या भएको उनीहरुको भनाइ छ । बाथरुमको पानी पिउन बाध्य भएको उनीहरुले बताएका छन् । म्यानपावर कम्पनीले साउदी आर्मी क्याम्पभित्र क्लिनर र गार्डेनको कामका लागि भनेर साउदी पठाएको तर, त्यहाँ पुगेपछि बेल्चा र झाडु बोकाएर सडकमा सरसफाइको काममा लगाएको उनीहरूले गुनासो गरेका छन् ।

ब्लु ग्यालेक्सीका रमेश अमगाइन र श्याम हरि अर्याललाई प्रतिव्यक्ति १ लाख ८० हजारदेखि २ लाखसम्म बुझाएको सोनाहाङ्ग राईले जानकारी दिए। ‘घरबाट सयकडा ३ रुपैयाँको ब्याजमा ऋण काढेर राम्रो कमाई हुने आसमा यहाँ आएका थियौँ, यहाँ आएर न सम्झौता अनुसारको काम पाइयो न त दाम नै’, सोनाहाङ्ग भने, ‘अब कसरी ऋण तिर्ने हो ?’
पटक–पटक जानकारी गराउँदासमेत कुनै वास्ता नगरेको म्यानपावर कम्पनीले पछिल्लो समय त फोन नउठाउने र नम्बर ब्लक लिस्टमा राखिदिएको छ’, उनले भने । सम्झौता पत्रमा १ हजार लेखिएको भए पनि म्यानपावरले १ हजार ४ सय साउदी रियाल दिन्छ भनेको उनको भनाइ छ। ‘हामीले सम्झौता पत्रमा पनि सिग्नेचर गरेनौँ म्यानपावर आफैँले गरिदिएको हो,’सोनाहाङ्ग थपे ।

अहिले काम बन्द गरेर सबै जना केही दिनदेखि कोठामै बसिरहेको उनीहरूले बताएका छन् । रियादस्थित नेपाली दूतावासलाई समस्या बारे जानकारी गराए पनि कुनै पहल नगरेको उनीहरुले गुनासो गरेका छन् ।

बिज्ञापन