अनौठोटीकापुर

भारतीयको नेपाली नागरिकता,नेपालीको खोइ ?

बिज्ञापन

श्रावण ६ टीकापुर /यहाँ धेरै जसो टीकापुरका सबै कार्यलय सामाजिक संघ सस्था,चोक चौराहा , चिया पसल हरुमा बसेका व्यक्ति हरु लाई आफ्नो समस्या सुनाउने गर्दछन।

बिज्ञापन

धेरैजसो टीकापुरका विभिन्न कार्यलयमा देखीन्छन् । उहाँसँग नत नागरिता छ , नत उहाँका आफन्तहरु छन । उहाँ भन्नुहन्छ उहाँका लागी आफन्त मरेर गए । आमा बुवाको मृत्यु भैसकेका कारण अन्य काका पट्टीका आफन्तहरुले पनि नागरिता बनाई दिएनन यदि नागरिता बनायो भन्ने उनका आमा बुवाको सम्पतिमा हक दावी गर्ने डरले नागरिकता नबनाएको हुनसक्ने बताउछन् ।

बुढो अवस्था भइसक्दा पनि उनलाई सरकारको तर्फबाट पनि कुनै सुविधा नपाएको मा दुखित छ्न । वडा कार्यलय बाट कसैले सेवा लिरहेको देख्दा नियालेर टोलाइ रहन्छन् ।

शरीरमा तागत रहेको बेला अरुको ज्याला मज्दुरी गरेर खाने गरेको बताउने उहाँ यति बुढो हुदापनि घरघरमा गएर दाउरा चिरने काम गर्र्थे अहीले शारिरीक कमजोरीका कारणले केही काम पनि गर्न सक्दैनन ।

उनी आफनो नागरिकता बनाई मागन वडा कार्यलय देखी लिएर हरेक सरकार कार्यलय सम्म पुग्छन सायदै टीकापुरकामा कुनै कार्यलया होला जाहाँ उनी पुगेका छैन । कार्यलयामा आफन्तहरु साक्षी नहुन्जेल नागरीता बनिदैन भन्छन् ।उनीले आफन्तहरुलाई जसाो तसो गरेर नागरीता बनाइ मागन खोज्दा उनका कुरा कोही मान्दैनन् । आफनतका नाममा भतिजा मात्र छन जसले उन्को कुरा सुनिदिदैनन् । उनी कार्यलय अगाडी घन्टौ सम्म उभिदा पनि नागरिता बनाउन सकिरहेका छैनन् । उनी पसलमा गएर मान्छेलाइ हेहिरहन्छन् । उनलाई चिन्नेले दया मानेर केही पैसा दिनछन् ।

टीकापुरमा भारतका विभिन्न ठाउहरुबाट बाबाको भेषमा , कोही साना बच्चा बोकेर शारिरीक अवस्थामा सबल हुने पनि भिक मागन आउछन । केही समय अगाडी मालिका समाचारले बच्चाहरुका जिब्रा काटेर जाली कागजात बनाएर नेपाली टोपी लगाएर माग्ने भारतिय समुहको खुलासा गरेको थियो । नेपाल देश गरिब भएता पनि यहाँका मानिसहरु भन्ने सभिमानी छन् । भारत जति धनी भएपनि त्यहाँका नागरिकहरु हाम्रो देशमा माग्न आउछन् ।यस्ता सभिमानी नेपालीलाई न्याय दिन सक्दो सेर गरै । धेरै व्यतmीहरुले नक्कली नागरिता बनाएका हुन्छन तर यीनको सक्कली नागरिता बन्नसकेको छैन् ।

हामीले हाम्रो तर्फबाट हुन सक्ने सहयोग गरेका छौँ यदी तपाई पनि सहयोग गर्न चाहानु हुन्छ भन्ने यस समाचारलाई सेर गरेर सहीव्यक्ति ठाँउ पुगाउनु होस्

बिज्ञापन

Leave a Reply