राष्ट्रिय समाचार

किन रोकियो इजरायल जाने केयरगिभरको प्रक्रिया ?

बिज्ञापन

काठमाडौं । इजरायल जाने तयारीमा रहेका नेपाली दीर्घकालीन सहायक कामदार (केयरगिभर) लैजाने प्रक्रिया रोकिएको छ।

अहिलेसम्म चार चरणमा गरेर २९७ जना मात्र इजरायल जान पाएका छन्। इजरायल जानको सम्झौता गरिसकेका एक हजार ४९ जना कामदारको लामो समयदेखि भिसा आउन सकेको छैन।
उनीहरूको इजरायलको जनसंख्या तथा अध्यागमन प्राधिकरण (पिवा)ले रोजगार सम्झौता गरेर नेपाल पठाइसकेको छ। अब झण्डै ९० जनाको रोजगार सम्झौता पत्र आउन बाँकी छ।

वैदेशिक रोजगार विभागले ८०० जना कामदारसँग सम्झौता पनि गरिसकेको छ। उनीहरू इजरायल प्रवेशाज्ञाको प्रतीक्षामा छन्। इजरायल पुगेका कामदारहरूले एक महिनाको तलबभत्ता पनि बुझिसकेका छन्। तर, प्रवेशाज्ञाको प्रतीक्षामा रहेकाहरू भने कहिले जान पाउने भन्ने अन्यौलमा छन्।
विभागका निर्देशक तथा इजरायल केयरगिभर सम्बन्धी हेर्ने निकायका संयोजक श्रीचन्द्र शाहले नेपालको कारण नभई इजरायलकै कारण रोकिएको बताए।

‘हाम्रो कारणले रोकिएको होइन, समस्या उनीहरूकै हो। नेपालस्थित इजरायली दूतावासले परराष्ट्र मन्त्रालयका कर्मचारीहरू सेवा सुविधाको माग गर्दै हड्तालमा रहेको जानकारी दिएको छ। जसले गर्दा ढिलाइ भइरहेको हो,’ निर्देशक शाहले भने।

बिज्ञापन

उनीहरूको हड्तालका कारण नेपालबाट मात्र नभई अन्य देशबाट पनि जाने तयारीमा रहेका कामदारको प्रक्रिया रोकिएको छ । नेपालबाट एक हजार १७५ जना इजरायल जान लागेका छन्।

त्यसका लागि नेपाल र इजरायलबीच सम्झौता भएको थियो। सोही आधारमा २९७ जना नेपाली गइसकेका छन्। पहिलो चरणमा गत माघ ५ गते ९९ जना नेपाली कामदार इजरायल प्रस्थान गरेका थिए । इजरायल पुगेपछि केही दिन क्वारेनटिनमा बसेर उनीहरू काममा लागेका थिए। त्यस्तै दोस्रो चरणमा माघ १५ गते १२० जना नेपाली गएका थिए।

किन रोकियो भन्ने बारे इजरायलले भने नेपाललाई औपचारिक जानकारी गराएको छैन। अनौपचारिक रूपमा दूतावासले कर्मचारीको हडतालको कारण रोकिएको बताएको छ।

करार पत्रमा सम्झौता भइसकेकालाई नेपालस्थित इजरायली दूतावासले प्रस्थान भिसा ‘बी–१’ दिनेछ । जुन ३० दिनको हुनेछ । जुन इजरायल प्रवेशको लागि मात्र हुनेछ। कर्मचारीको हड्तालका कारण दूतावासले उक्त काम पनि रोकेको छ।

रोकिएका कामदार कहिले लैजाने भन्नेबारे केही जानकारी नआएको निर्देशक शाहले बताए । ‘अब कहिले जान पाउँछन् भन्ने हाम्रो हातको कुरा छैन। जहिले इजरायलको गतिरोध अन्त्य हुन्छ, त्यही बेला जान पाउनुहुन्छ।’ निर्देशक शाहले भने।

नेपालको तर्फबाट गर्नुपर्ने सबै काम पुरा भइसकेको र इजरायल सरकारको तर्फबाट गर्नुपर्ने काम मात्र बाँकी रहेको उनको भनाइ छ। नेपाल सरकार र इजरायल सरकारबीच १४ असोज २०७७ मा श्रम सम्झौता भएको थियो।

सोही आधारमा एक हजार जना नेपाली कामदार इजरायल लैजाने प्रक्रिया अघि बढेको थियो। रोजगार सम्झौता गरेर इजरायल जाने प्रतीक्षामा रहेका नेपालीहरू कहिले जान पाउने भन्नेमा अन्यौलमा छन्। जतिसक्दो चाँडो लगिदिनुपर्नेमा उनीहरूको जोड छ।

बिज्ञापन
बिज्ञापन